Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/hexecapital/domains/vivapozyczka.pl/public_html/wp-content/plugins/siteorigin-panels/inc/styles-admin.php on line 390 Czym się różni pożyczka od kredytu | vivapozyczka.pl
 

Czym się różni pożyczka od kredytu

Choć większość z nas posiada konta bankowe i niejeden raz brało w swoim życiu kredyt lub pożyczkę, to w dalszym ciągu niewiele osób potrafi wskazać tak naprawdę, czym różnią się te dwie rzeczy. Mało tego, dla wielu z nich jest to ogromne zaskoczenie, że w ogóle są to zupełnie dwie różne sprawy.

 

Czym jest pożyczka?

Pożyczka jest jednym z najbardziej podstawowych elementów finansowych współczesnego świata. Może być udzielana zarówno przez banki i instytucje finansowe, jak i również przez osoby fizyczne. Jest to znacznie bardziej uproszczona forma kredytu, którego nie reguluje prawo bankowe, a zamiast tego podlega ona prawu cywilnemu, a także ustawie o kredycie konsumenckim.

Podstawową cechą jednak, która określa pożyczkę, jest fakt, że nie musi być ona zaciągana na jeden lub wiele konkretnych celów. Istnieje całkowita dowolność spożytkowania środków uzyskiwanych z tytułu zaciągnięcia. Środki te nie muszą być wcale pieniędzmi, ale także np. rzeczami oznaczonymi co do gatunku.

Pożyczka jest bardzo prostym sposobem na to, aby uzyskać w szybkim czasie środki potrzebne do zrealizowania jakiegoś nagłego, dowolnego zakupu. Są jednak nawet pomimo obowiązujących przepisów obarczone dużym ryzykiem ukrytego oprocentowania i kosztów. Trzeba bardzo uważnie zwracać uwagę podczas zaciągania takowej. Wpływ na wysokość rat może mieć np. koszt pożyczki lub wysokość prowizji.

 

Czym jest kredyt?

Kredytu bazowego mogą po pierwsze udzielać jedynie banki, a po drugie cały proces kredytowania regulowany jest poprzez prawo bankowe.

Kredyt zaciągany jest na konkretną sumę pieniędzy, która musi być wykorzystana na konkretny cel. Musi ona również być spłacona w ustalonym z góry terminie, wraz z oczywiście ustalonymi wcześniej odsetkami.

Zanim to wszystko będzie jednak możliwe, bank musi dokonać analizy zdolności kredytowej klienta, który będzie się ubiegał o zaciągnięcie takiego kredytu. 

Zdolność kredytowa to nic innego jak realna możliwość comiesięcznego spłacania rat kapitałowo-odsetkowych. Wynika ona z uzyskanych comiesięcznych przychodów oraz obowiązujących pozostałych zobowiązań finansowych np. z tytułu płacenia alimentów lub innych kredytów.

 

Różnice pomiędzy kredytem a pożyczką?

Jak zatem widać, choć w obu przypadkach chodzi o uzyskanie określonej kwoty pieniędzy, to zarówno strona formalna, jak i praktyczna jest tu zupełnie różna.

Podstawowe różnice, które można wyróżnić, to przede wszystkim zupełnie inne kwestie formalne. Kredytu może udzielić tylko i wyłącznie bank i to w dodatku na piśmie. Pożyczki może udzielić każdy, a jeśli nie będzie ona przekraczała 500 zł, nie jest wymagana forma pisemnego potwierdzenia jej zawarcia.

Po zyskaniu środków pieniężnych w przypadku pożyczki można je wydać na dowolny cel, bez prowadzenia kontroli przez pożyczkodawcę. W przypadku kredytu środki są celowe, a bank musi prowadzić kontrolę nad tym, czy wydawane są w sposób zgodny z podpisaną umową.

Na koniec warto zauważyć, że pożyczka nie wymaga tego, aby pożyczkodawca był wynagradzany np. w formie odsetek, a obiekt pożyczki był środkami pieniężnymi.

 

Brak głosów.
Proszę czekać...
Opublikowano w kategorii Porady