Jak spłacić pożyczkę

Dzięki chwilówkom możemy szybko i wygodnie zasilić domowy budżet oraz pokryć niespodziewane wydatki. Musimy jednak pamiętać, że pożyczki krótkoterminowe, podobnie jak pozostałe zobowiązania finansowe, należy spłacać. O czym warto pamiętać przed podpisaniem umowy o pożyczkę, abyśmy potem nie mieli problemów z jej oddaniem? 

Nie pożyczajmy na wyrost

Zanim zaczniemy się zastanawiać, jak spłacić pożyczkę, przeanalizujmy naszą sytuację finansową i określmy, ile pieniędzy faktycznie potrzebujemy. Jeśli chcemy kupić nową pralkę za 1000 zł, nie pożyczajmy większej sumy tylko dlatego, że mamy taką możliwość. Dużą zaletą chwilówek jest fakt, że sami wybieramy kwotę zobowiązania. Firmy pozabankowe, w przeciwieństwie do banków, oferują pożyczki w wysokości od 100 zł, dlatego możemy za ich pomocą sfinansować również mniejsze wydatki.

Zaplanujmy harmonogram spłaty

Decydując się na pożyczkę krótkoterminową powinniśmy pamiętać, że zazwyczaj nie będziemy jej spłacać w ratach. Po czasie określonym w umowie (przeważnie mamy do czynienia z pożyczką na 30 dni) zobowiązujemy się oddać pożyczoną sumę w całości. Jeśli wiemy, że w ciągu miesiąca nie uda nam się pozyskać dodatkowych funduszy, zastanówmy się, jak zaplanować wydatki, aby zebrać potrzebną kwotę.


Postarajmy się zaoszczędzić na dojazdach do pracy, żywności oraz kosmetykach. Bilet komunikacji miejskiej wyniesie nas znacznie taniej niż paliwo. W sklepach bez trudu znajdziemy zamienniki drogich produktów. Wyeliminujmy na jakiś czas “drobne przyjemności”, np. wyjścia do kina lub obiady w restauracji, a szybko zdobędziemy środki na spłatę zadłużenia.

Spłata pożyczki krok po kroku

Skoro już wiemy, jak spłacić pożyczkę, czas wdrożyć plan w życie. Aby oddać zadłużenie, wystarczy wejść na stronę pożyczkodawcy, zalogować się na konto założone w trakcie rejestracji oraz kliknąć w Panel użytkownika. Tam znajdziemy wszystkie informacje niezbędne do wykonania przelewu. Pieniądze możemy wpłacić za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub w tradycyjny sposób.

Pamiętajmy, że data spłaty pożyczki podana w umowie oznacza, że w tym dniu pieniądze muszą się już znaleźć na koncie pożyczkodawcy. Jeśli bank, w którym mamy rachunek, nie współpracuje z wybraną przez nas firmą pożyczkową, musimy dodać przynajmniej jeden dzień na zaksięgowanie przelewu.

Spłata pożyczki w terminie uchroni nas przed naliczeniem dodatkowych odsetek.

Ocena: 5.0/5. Liczba głosów: 1.
Proszę czekać...
Opublikowano w kategorii Porady