Jak wybrać kredyt hipoteczny

W naszym życiu nadchodzi często czas ważnych wyborów, podczas których musimy podjąć znaczące decyzje. Budowa domu, bądź kupno nowego mieszkania, to spory wydatek, na który nie koniecznie nas stać. W takim momencie zaczynamy myśleć o kredycie i coraz częściej zastanawiamy się, gdzie go wziąć. Przez naszą głowę przechodzi też sporo myśli na temat kwoty, jaką będziemy potrzebować i ile lat będziemy dany kredyt spłacać. Gdy zdecydujemy się już na ten krok, będziemy oczywiście musieli spełnić kilka wytycznych

Jak dostać kredyt?

Oczywiście pierwszym i najważniejszym aspektem będzie nasza zdolność kredytowa. Będziemy musieli przekonać bank, że spłacimy cały dług i będziemy mieli z czego to zrobić. Stała praca i dobre dochody będą naszym dużym plusem, gdyż pożyczkodawca zobaczy, że jesteśmy solidnym partnerem. Bank wykona też prawdopodobnie kilka telefonów, między innym ten do szefostwa w pracy. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie się i upewnienie, czy wszystko co mówimy jest prawdą. Kredyt na dom to dużo pieniędzy i bank musi mieć pewność na każdym polu, że podołamy zobowiązaniom wobec niego.

Dużym plusem będzie też nieposiadanie żadnych innych kredytów oraz zadłużeń i rat. Bank zobaczy, że tak naprawdę będziemy spłacać tylko zadłużenie wobec nich i żadna inna opłata nie będzie nas absorbować. Dzięki temu płynność finansowa z naszej strony będzie w jak najlepszym porządku. Kredyt hipoteczny będzie nam również łatwiej dostać, gdy nasza historia kredytowa jest bez żadnej rysy. Jeśli w przeszłości braliśmy już jakieś pożyczki i udawało nam się spłacić jej na czas, to jest to również wielki plus po naszej stronie. Jeśli jednak mieliśmy nawet najmniejsze problemy finansowe, to bank może się w tym momencie zawahać.

Jak wybrać kredyt hipoteczny?

To do jakiego banku się udamy i gdzie będziemy starać się o kredyt, jest również bardzo ważne i powinniśmy zbadać dokładnie cały rynek. Oprocentowania są bowiem różne i można sporo przepłacić. W takich sprawach nie powinniśmy się więc kierować pośpiechem i robić wszystko z głową. Każda decyzja może się bowiem za nami bardzo długo ciągnąć. Kredyt, który będziemy brać to zobowiązanie wobec banku i nas na wiele długich lat, każda decyzja powinna być więc skonsultowana z jak największą ilością osób. Bardzo ważne będzie też skonsultowanie się z prawnikiem, a jeśli mamy taką osobę wśród najbliższych, to z pewnością przyda się jej pomoc.

Wybierając jeden z banków i porównując oferty, miejmy też w głowie to, czy nasza praca jest stabilna i czy jesteśmy mocno pewni naszego stanowiska. Nigdy nie wiadomo, jak potoczy się nasza kariera zawodowa i czy za 2, 3 lata będziemy tam dalej pracować. Ważne jest więc to, byśmy posiadali jakieś oszczędności w razie nieoczekiwanych roszad w naszym życiu. To zapewni nam większy spokój na wypadek, gdybyśmy musieli przez jakiś czas szukać nowego zatrudnienia i nie mogli liczyć na comiesięczny dopływ pieniędzy od szefa. Jeśli wszystkie decyzje podejmowane przez nas będziemy robić z głową, to już niedługo będziemy mogli cieszyć się własnym mieszkaniem i przyjemnym w spłacie kredytem.

Brak głosów.
Proszę czekać...
Opublikowano w kategorii Porady