Jak zachować się podczas wystrzału opony w czasie jazdy?

Bardzo często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale podczas jazdy samochodem może zdarzyć się praktycznie wszystko. Czasem zdarza się tak, że w trakcie podróży wystrzeliła opona i jedynie szybka oraz właściwa reakcja może zapobiec wypadkowi.

Przyczyny wystrzelenia opony

 

Jest wiele powodów, dlaczego może dojść do uszkodzenia opon. W większości wypadków największym problemem jest wysoka eksploatacja opon i brak zmiany wersji zimowych na letnie. Inne najważniejsze powody, dla których może dojść do wystrzału opony podczas jazdy to:

  • usterka układu hamulcowego – powoduje nadmierne rozgrzanie się koła i może skończyć się przebiciem opony,
  • wady fabryczne – na to niestety nie można zbyt wiele poradzić, zwłaszcza, że wady tego typu są bardzo trudne do rozpoznania na pierwszy rzut oka,
  • wiek opony połączone z nieodpowiednim eksploatowaniem sprzętu,
  • zbyt wysokie lub niskie ciśnienie w oponach
  • jeżdżenie pojazdem ze zbyt dużym obciążeniem na pace
  • wjechanie na ostry albo twardy przedmiot – np. kawałek szkła czy gwóźdź
  • zbyt niskie ciśnienie w kołach pojazdu

 

Jak wygląda wystrzał opony?

 

Wystrzał opony w trakcie jazdy jest jednym z tych zdarzeń, które bardzo ciężko przewidzieć i jeszcze trudniej jest mu przeciwdziałać. Tak samo jak wszystkie inne sytuacje losowe na drodze – nie do końca można się ubezpieczyć na taką okoliczność. W zależności od osi auta na której dojdzie do takiego zdarzenia, samochód będzie zachowywał się zdecydowanie inaczej. Gdy pęka opona z przodu, na pewno poczujemy gwałtowne szarpnięcie oraz mocne ściąganie kierownicy przez pojazd w stronę uszkodzonego koła. Z kolei w wyniku pęknięcia opony tylnej, tył auta będzie gwałtownie zarzucał na prawo i lewo albo wpadnie w niekontrolowany poślizg. W momencie, gdy za kierownicą znajduje się doświadczony kierowca, to większość z tych wydarzeń jest do opanowania. Jasne, wymaga od prowadzącego zimnej krwi oraz pewnego chwytu.

 

Inaczej rzecz się ma jeśli mówimy o wystrzale opony w naprawdę dużym pojeździe. Ciężkim samochodzie dostawczym, autobusie, ciągniku lub ciężarówce. W takich wypadkach nie da się zrobić praktycznie niczego, ponieważ brak jednej z opon oznacza natychmiastową utratę panowania. Niestety, w tym wypadku na nic się zdają umiejętności kierowcy. Wysoki profil opony zaczyna pogłębiać nagły przechył, efektem czego duża masa zwiększa siłę ściągającą w bok.

 

Jak się zachować?

 

Moment wystrzału opony jest bardzo trudny do opanowania, nawet dla doświadczonego, profesjonalnego kierowcy. Kierując niedbale, siedząc w nieodpowiedniej pozycji i mając tylko jedną rękę na kierownicy nie jesteśmy praktycznie w stanie poradzić sobie z taką sytuacją. Jedynie skupienie na drodze da nam możliwość na spokojne wyhamowanie pojazdu i bezpieczny zjazd na pobocze.

Najważniejsze to nie wpadać w panikę. Wiele osobówek będzie zachowywało równowagę jeszcze przez chwilę po wystrzale. To jest właśnie moment, w którym powinniśmy opanować samochód. Zwłaszcza na autostradzie. Gdzie jeżdżą dziesiątki samochodów i może dojść do karambolu.

 

Co zrobić jednak w momencie, w który opona w aucie poszła nam podczas dojazdu do ważnego klienta? Zdarzają się w życiu takie momentu, kiedy to zwyczajnie musisz znaleźć się w określonym miejscu w określonym czasie. Brak możliwości dojazdu wydaje się zwyczajnie niemożliwy. Wtedy z pomocą przyjdzie wypożyczalnia samochodu Kaizen Rent. Posiadająca swoje placówki w każdym dużym mieście w Polsce, jest idealną możliwością w wypadku nieplanowanych wydarzeń na drodze.

Brak głosów.
Proszę czekać...
Opublikowano w kategorii Porady