Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/hexecapital/domains/vivapozyczka.pl/public_html/wp-content/plugins/siteorigin-panels/inc/styles-admin.php on line 390 Koszty kredytu, ile rzeczywiście wynoszą? | vivapozyczka.pl
 

Koszty kredytu, ile rzeczywiście wynoszą?

Kredyt może być rozwiązaniem wtedy, kiedy pilnie potrzebna jest gotówka. To idealne wyjście, jeżeli chcemy kupić coś, a koszt rozłożyć w czasie. Często kredyty są także wkładem w inwestowanie. Jednak należy pamiętać, że każdy kredyt wiąże się z koniecznością spłacania odsetek oraz innymi kosztami, które mogą wpłynąć znacznie na stan finansów.

 

Czym jest kredyt?

Kredyt jest przede wszystkim umową, na podstawie której jeden podmiot udziela drugiemu podmiotowi pożyczki. Umowa zawierana jest pomiędzy bankiem a kredytobiorcą. Zgodnie z umową bank udostępnia określoną kwotę na wyznaczony czas. Z kolei kredytobiorca ma obowiązek zwrócić pożyczoną kwotę włącznie z odsetkami oraz prowizją określoną w umowie. Warto pamiętać, że w przypadku niektórych kredytów bank ściśle określa, na co może zostać przeznaczony kredyt. W związku z tym kredyt odznacza się odpłatnością, zwrotnością oraz celowością. W zależności od tego, komu udzielany jest kredyt, udziela się go na różnych warunkach. Przeznaczenie kredytu także ma znaczenie. Inne jest oprocentowanie kredytu hipotecznego, a inne konsumpcyjnego. Decydując się na kredyt, należy zwrócić uwagę, jakie są jego koszty.

 

RRSO – co to takiego?

Często czytając o kredytach lub słysząc w telewizji o propozycjach pożyczek można usłyszeć o RRSO. Jest to kwestia, na którą koniecznie trzeba zwracać uwagę w przypadku podpisywania umowy kredytowej. RRSO to skrót oznaczający rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. W jednym zdaniu można określić, że jest to całkowity koszt kredytu. Zgodnie z definicją Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów RRSO to: „wyliczenie służące klientowi do porównania kosztów kredytów oferowanych przez różne instytucje finansowe. Uwzględnia się w nim nie tylko oprocentowanie pożyczonych pieniędzy, lecz także część pozostałych kosztów kredytu (w tym prowizje)”. Uwzględnia ono wszystkie opłaty związane z kredytem. W ich skład wchodzą:

– oprocentowanie,

– prowizje,

– ubezpieczenie bankowe,

– inne opłaty bankowe spłacane w ratach miesięcznych.

Można powiedzieć, że porównanie RRSO jest najszybszym sposobem na porównanie różnych ofert kredytowych. Podczas porównywania ich trzeba zwracać uwagę także na czas kredytowania. Spadająca wartość pieniądza może spowodować, że RRSO zmyli kredytobiorcę.

 

Ukryte koszty kredytu

Nie każda oferta kredytowa jest jasna i przejrzysta. W niektórych z nich czają się ukryte koszty, które powodują, że koszta znacznie idą w górę. Są to po prostu wszystkie koszta, które na pierwszy rzut oka nie są widoczne. Bardzo często pomija się je na wstępnym etapie oceny danej oferty. O ile prowizja i oprocentowanie od razu przykuwają uwagę, o tyle o pozostałych kredytobiorcy często zapominają. Dodatkowym kosztem kredytu może być koszt związany z:

– Założeniem konta w danym banku, jeśli jeszcze się go nie posiada.

– Przewalutowaniem kredytu, jeśli został wzięty w innym banku.

– Zabezpieczeniem kredytu.

– Wcześniejszą spłatą kredytu.

– Wymaganymi ubezpieczeniami kredytu oraz odprowadzanymi składkami.

Jak widać nie tylko oprocentowanie ma wpływ na to, jak duży będzie koszt kredytu. Żeby go właściwie przewidzieć, należy dokładnie sprawdzić i porównać wszystkie koszty związane z kredytem.

 

Ile kosztuje kredyt przez internet?

Coraz więcej konsumentów decyduje się na kredyt online. Wynika to z faktu, że jest to metoda szybka i prosta. Jednak podobnie jak w przypadku innych pożyczek, kredyt przez internet może wiązać się z pułapką dodatkowych kosztów. Należy zwrócić uwagę na wszystkie koszty związane z obsługą kredytu. Może okazać się, że taka pożyczka oszczędza nasz czas, ale nie ma litości nad portfelem. Bywa też tak, że pożyczki przez internet udzielane są na korzystniejszych warunkach niż te, które można zrealizować w placówkach bankowych. Nie ma tu jednoznacznej recepty na to, jak znaleźć korzystną pożyczkę. Podstawą jest, by pamiętać o tym, że bez względu na to, czy bierzemy kredyt w placówce bankowej, czy też decydujemy się na kredyt przez internet, należy dokładnie sprawdzić wszystkie koszta oraz porówna je z innymi ofertami.

 

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Jak powszechnie wiadomo, kredyt hipoteczny jest jednym z tych z najmniejszym oprocentowaniem. Jest to spowodowane tym, że nieruchomość stanowi zabezpieczenie dla banku udzielającego kredytu. Marża, czyli oprocentowanie kredytu hipotecznego jest stałe przez cały czas trwania kredytu. Dzięki temu jest jedną z najbardziej jasnych wartości składających się na koszt kredytu. Na koszt kredytu hipotecznego składa się także WIBOR, czyli zmienne oprocentowanie, które jest elementem ryzyka kredytu. Niezależne od banków może się zmieniać, a tym samym podnosić koszty kredytu. Do kosztów kredytu hipotecznego można doliczyć także:

– wycenę nieruchomości,

– rozliczenie transz,

– koszty związane z prowadzeniem konta i karty kredytowej,

– ubezpieczenia (pomostowe, nieruchomości, od utraty pracy itp.)

– wkład własny.

Decydując się na kredyt, należy wziąć pod uwagę te wszystkie koszty, bo mogą mieć ogromny wpływ na wysokość rat, a także ich późniejszy wzrost.

 

Sprawdź również:

finananse4you.pl –  blog o finansach i pożyczkach

 

Brak głosów.
Proszę czekać...
Opublikowano w kategorii Porady