Pożyczka a kredyt – poznaj najważniejsze różnice

Pożyczka i kredyt – chociaż na co dzień stosujemy te terminy zamiennie, mają one nieco inne znaczenie. Czym się od siebie różnią? W jakich sytuacjach lepiej się zwrócić o pomoc finansową do banku, a kiedy korzystniejsza będzie dla nas oferta firm pożyczkowych?

Pożyczka i kredyt w świetle prawa

Zasadniczą różnicę między pożyczką a kredytem stanowią ugruntowania prawne. Umowy dotyczące pożyczek zawierane są na gruncie prawa cywilnego, natomiast umowy o kredyt reguluje prawo bankowe, co oznacza zupełnie inne regulacje obydwu produktów finansowych.


Od kogo pożyczamy pieniądze i na co?

Kolejna różnica między pożyczką a kredytem dotyczy instytucji, która pożycza nam pieniądze. Kredytu może udzielić jedynie bank. Zgodnie z prawem bank nie daje nam środków finansowych na własność, a jedynie pożycza na sfinansowanie określonego w umowie celu.
Pieniądze, które otrzymujemy z banku, są depozytem innych klientów, dlatego powinny zostać zwrócone w terminie zawartym w umowie. Pożyczki natomiast może udzielić praktycznie każdy (zarówno firma, jak również osoba fizyczna), jeśli tylko środki, które nam pożycza, są jego własnością. Otrzymanie pożyczki oznacza, że pieniądze stają się naszą własnością i możemy je przeznaczyć na dowolny cel.

Pożyczka a kredyt – niezbędne formalności

Zgodnie z prawem bankowym umowa kredytowa musi być sporządzona w formie pisemnej. Dokument powinien zawierać termin zwrotu zaciągniętego kapitału wraz z odsetkami oraz wysokość poszczególnych rat. Dodatkowo bank nigdy nie udziela kredytu w postaci gotówki, tylko poprzez zapisanie odpowiedniej kwoty pieniędzy na koncie klienta.

Sprawdź również:Pożyczka do 3000zł z możliwością przedłużenia spłaty!

Osoba korzystająca z usług banku otrzymuje kredyt na ściśle określony cel, podany we wniosku kredytowym. W przypadku wykorzystania przez kredytobiorcę środków niezgodnie z zadeklarowanym przeznaczeniem, bank może zażądać ich natychmiastowego zwrotu.

W przeciwieństwie do kredytu, umowa o pożyczkę nie musi być zawarta na piśmie, chyba że wartość zobowiązania przekracza kwotę 500 zł. Nie ma przepisu, który nakazuje, aby w dokumencie znajdował się termin spłaty pożyczki lub dodatkowe koszty z nią związane.
Właśnie dlatego firmy pożyczkowe mogą oferować swoim klientom chwilówki “za zero”, czyli nieodpłatne pożyczki, które oddajemy w takiej samej wysokości, jaką pożyczyliśmy. Pożyczka może zostać przekazana w formie gotówki, co bardzo często skraca czas oczekiwania na pieniądze.

Określ potrzeby i podejmij decyzję

Jeżeli chcemy pożyczyć niewielką sumę na krótki czas, pożyczka będzie idealnym rozwiązaniem. Wszystkie formalności wypełnimy przez internet, a pieniądze trafią na nasze konto w ciągu kilkunastu minut od momentu rozpatrzenia wniosku. Dodatkowo możemy skorzystać z oferty dla nowych klientów i wziąć pożyczkę bez żadnych dodatkowych opłat.

Zaciągnięcie kredytu warto rozważyć, gdy potrzebujemy większej kwoty, a pieniądze chcemy przeznaczyć na konkretny cel (zakup mieszkania, samochodu lub wyposażenie mieszkania).

Ocena: 5.0/5. Liczba głosów: 1.
Proszę czekać...
Opublikowano w kategorii Porady