Pożyczki społecznościowe (z ang. social lending), zwane również pożyczkami 2.0 to transakcje zawierane pomiędzy osobami fizycznymi, bez pośrednictwa instytucji finansowych. Pierwsze serwisy internetowe, specjalizujące się w pośrednictwie między pożyczkodawcami a osobami potrzebującymi dodatkowych funduszy pojawiły się w Wielkiej Brytanii. W Polsce pożyczek społecznościowych zaczęto udzielać od ok. 2008 roku i chociaż początkowo nie były zbyt popularne, z czasem zdobyły coraz więcej zwolenników.
Jak działa rynek pożyczek społecznościowych?
Wyobraźmy sobie następującą sytuację. Potrzebujemy 1000 zł. Możemy ubiegać się o kredyt lub pożyczkę, poprosić o pomoc przyjaciół, ale najprościej byłoby pożyczyć pieniądze od kogoś, kto aktualnie ich nie potrzebuje (lub ma wystarczającą nadwyżkę finansową) i chętnie zainwestuje swój kapitał. Idea social lending powstała właśnie z takiego założenia – aby połączyć osoby, które potrzebują pieniędzy z tymi, które chętnie je pożyczą.
Wystaw pożyczkę na aukcji
Z portali pośredniczących w udzielaniu pożyczek społecznościowych mogą korzystać zarówno osoby posiadające kapitał, jak i te, które są zainteresowane pozyskaniem dodatkowych funduszy. Jak działa social lending w praktyce? Pożyczkobiorca wystawia swoje zobowiązanie jako aukcję. Określa w niej wysokość pożyczki, wartość oprocentowania oraz ilość rat. Jeśli aukcja wzbudzi zaufanie któregoś z inwestorów, zostaje “kupiona”, tzn. pożyczkobiorca otrzymuje pieniądze. Swoje oferty mogą również zamieszczać inwestorzy. Wówczas to oni określają warunki, na jakich zamierzają pożyczyć pieniądze.
Koszt pożyczek społecznościowych
Jedną z największych zalet pożyczek społecznościowych jest ich duża dostępność oraz stosunkowo niski koszt. Oprocentowanie w przypadku social lending (poza limitami określonymi w ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym) jest kwestią bardzo indywidualną i zależy jedynie od ustaleń pomiędzy pożyczającym a inwestorem. Dodatkowym plusem jest także możliwość pożyczenia zarówno niewielkich kwot (100 zł), jak i większych sum (np. 1000zł), czego nie oferują banki i firmy pożyczkowe.