Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/hexecapital/domains/vivapozyczka.pl/public_html/wp-content/plugins/siteorigin-panels/inc/styles-admin.php on line 390 Pożyczki społecznościowe - pożyczka od osoby prywatnej
 

Pożyczki społecznościowe

Pożyczki społecznościowe (z ang. social lending), zwane również pożyczkami 2.0 to transakcje zawierane pomiędzy osobami fizycznymi, bez pośrednictwa instytucji finansowych. Pierwsze serwisy internetowe, specjalizujące się w pośrednictwie między pożyczkodawcami a osobami potrzebującymi dodatkowych funduszy pojawiły się w Wielkiej Brytanii. W Polsce pożyczek społecznościowych zaczęto udzielać od ok. 2008 roku i chociaż początkowo nie były zbyt popularne, z czasem zdobyły coraz więcej zwolenników.

Jak działa rynek pożyczek społecznościowych?

Wyobraźmy sobie następującą sytuację. Potrzebujemy 1000 zł. Możemy ubiegać się o kredyt lub pożyczkę, poprosić o pomoc przyjaciół, ale najprościej byłoby pożyczyć pieniądze od kogoś, kto aktualnie ich nie potrzebuje (lub ma wystarczającą nadwyżkę finansową) i chętnie zainwestuje swój kapitał. Idea social lending powstała właśnie z takiego założenia – aby połączyć osoby, które potrzebują pieniędzy z tymi, które chętnie je pożyczą.

Wystaw pożyczkę na aukcji

Z portali pośredniczących w udzielaniu pożyczek społecznościowych mogą korzystać zarówno osoby posiadające kapitał, jak i te, które są zainteresowane pozyskaniem dodatkowych funduszy. Jak działa social lending w praktyce? Pożyczkobiorca wystawia swoje zobowiązanie jako aukcję. Określa w niej wysokość pożyczki, wartość oprocentowania oraz ilość rat. Jeśli aukcja wzbudzi zaufanie któregoś z inwestorów, zostaje “kupiona”, tzn. pożyczkobiorca otrzymuje pieniądze. Swoje oferty mogą również zamieszczać inwestorzy. Wówczas to oni określają warunki, na jakich zamierzają pożyczyć pieniądze.

Koszt pożyczek społecznościowych

Jedną z największych zalet pożyczek społecznościowych jest ich duża dostępność oraz stosunkowo niski koszt. Oprocentowanie w przypadku social lending (poza limitami określonymi w ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym) jest kwestią bardzo indywidualną i zależy jedynie od ustaleń pomiędzy pożyczającym a inwestorem. Dodatkowym plusem jest także możliwość pożyczenia zarówno niewielkich kwot (100 zł), jak i większych sum (np. 1000zł), czego nie oferują banki i firmy pożyczkowe.

Ocena: 5.0/5. Liczba głosów: 1.
Proszę czekać...