RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) to całkowity koszt kredytu, jakie musi ponieść konsument. Wartość RRSO wyrażana jest przede wszystkim jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Dzięki znajomości wartości rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania, każdy klient ma możliwość porównania sobie wielu ofert kredytów konsumenckich, które są udzielane przez banki czy spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (to bardzo skrótowa definicja RRSO). Znajomość tego typu wartości będzie również bardzo przydatna, gdy zdecydujemy się na zaciągnięcie tak zwanej chwilówki.

 

Co wchodzi w skład RRSO?

 

Tak naprawdę to rzeczywista roczna stopa oprocentowania, w zależności od konkretnego przypadku może znacznie się różnić od tego najczęściej podkreślonego oprocentowania kredytu. Skąd takie różnice? Wynikają one przede wszystkim z tego, że w przypadku RRSO do jego ogólnej wartości dodatkowo doliczane są także koszty, jakie są związane z udzieleniem kredytu. Zatem w skład RRSO wchodzą elementy takie jak:

-nominalne oprocentowanie, określane przede wszystkim w skali rocznej,

-wysokość prowizji dla danej placówki za udzielenie kredytu,

-ubezpieczenie kredytu,

-koszta związane z wyceną nieruchomości czy sporządzeniem operatu szacunkowego (dotyczy to jednak wyłącznie kredytów hipotecznych od pożyczek hipotecznych).

wyżej wymienione elementy stanowią najczęstsze składowe generujące faktyczny koszt kredytu.

 

Co oznacza w praktyce RRSO na poziomie 0%?

 

Jeśli spotkamy się z ofertą kredytu, w której wyraźnie jest zaznaczone iż RRSO wynosi 0% wówczas oznacza to, że w przypadku podjęcia decyzji o skorzystanie z tej oferty kredytu, konsument nie poniesie żadnych kosztów związanych z jego udzieleniem. W praktyce oznacza to, że kredyt nie jest obarczony jakąkolwiek prowizją, oprocentowaniem czy opłatami przygotowawczymi. Zatem przy pożyczce wysokości 2000 zł pożyczkobiorca oddaje dokładnie 2000 zł i ani złotówki więcej. Jednak RRSO na poziomie 0% bardzo rzadko spotykane jest w pożyczkach bankowych, najczęściej dotyczy ona przede wszystkim chwilówek online. Warto jednak mieć na uwadze, że taka pożyczka może być darmowa tylko wtedy, jeżeli zostanie spocona w odpowiednim terminie.

 

Jak prawidłowo porównywać kredyty mając na względzie RRSO?

 

Co prawda obliczanie RRSO wedle podanego wzoru może być bardzo skomplikowane dla wielu osób, to jednak można w wielu sytuacjach tego uniknąć. Porównując kredyt mając na względzie wartość RRSO przede wszystkim należy mieć na uwadze że:

-należy porównywać jedynie kredyty udzielany na ten sam okres czasu (czyli niedopuszczalne jest porównanie kredytu udzielanego na 5 lat z kredytem udzielanym na 10 lat),

-porównywane kredyty mogą być jedynie takie, które charakteryzują się takim samym rodzajem rat,

-zawsze przed podjęciem ostatecznej decyzji o zaciągnięciu kredytu należy sprawdzić czy dana placówka udzielająca go do wartości RRSO dolicza prowizję,

-sprawdzić należy również czy ubezpieczenie kredytu tak że jest wliczone w wartość RRSO.

Brak głosów.
Proszę czekać...
Opublikowano w kategorii Porady