Samochód elektryczny – sposób na oszczędności?

Ustawa z dnia 11 stycznia 2018 roku o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz.U. 2018 poz.2348), nakłada na gminy, których liczba mieszkańców przekracza 50 000 obowiązek, aby udział elektrycznych pojazdów we flocie użytkowanych w urzędzie wynosił 30% ich sumy. Ponadto zobowiązuje gminy do stworzenia od 2 do 1000 stacji ładowania. Czy samochody elektryczne to przełom w rozwoju motoryzacji, czy nowa moda, która szybko przeminie?

Kogo stać na zakup samochodu elektrycznego?

Osoba decydująca się na zakupu takiego auta musi liczyć się z tym, że próżno przyjdzie jej szukać wymarzonego pojazdu na rynku wtórnym. Samochód elektryczny jest tworem nowym, zakup używanego egzemplarza graniczy z cudem. Chcąc nabyć takie auto, konieczna będzie wizyta w salonie sprzedaży. Cena nowej sztuki waha się od 100 do 400 tysięcy złotych w zależności od modelu oraz wersji wyposażenia.

Koszt ładowania pojazdów elektrycznych

Mieszkając w domu jednorodzinnym lub posiadając własny garaż z dostępem do energii elektrycznej, możemy z powodzeniem ładować tam samochód. Dla ładowarki 3,7/7,0 kW wystarczy gniazdko sieciowe 230 V z grupą bezpieczeństwa 16/32 A. Dla ładowarek większej mocy wymagane jest zasilanie trójfazowe. Długość ładowania zależy w dużej mierze od właściwości baterii. Doprecyzowując, oznacza to, że z powodzeniem można używać energii elektrycznej służącej do zasilania domu. Warto wtedy rozważyć podpisanie umowy z dostawcą energii, z uwzględnieniem tańszej taryfy nocnej.

Kiedy jesteśmy zmuszeni korzystać z publicznych stacji ładowania, sprawa nieco się komplikuje. W marcu 2018 roku firma Greenway – właściciel największej w Polsce sieci ładowarek elektrycznych, ogłosiła swój cennik. Zgodnie z nim, koszt szybkiego ładowania prądem stałym o mocy do 50 kW, od chwili wpięcia wtyczki wyniesie 1,89 zł za każdy kW. Zaś ładowanie prądem stałym o mocy do 22 KW to koszt 1,19 zł.

Aktualnie, najpopularniejszym samochodem elektryczny w Polsce, bez wątpienia jest Nissan Leaf. Biorąc pod uwagę wyżej wymienione stawki, koszt przejechania 100 km to blisko 26 zł. Przeciętny samochód zasilany LPG pali średnio 10 l/100 km. Cena 1l LPG to koszt około 2,10 zł, przejechanie 100 km samochodem z napędem LPG wyniesie około 21 zł. Sprawia to, że poruszanie się samochodem zasilanym „tradycyjnym” paliwem będzie znacznie bardziej opłacalne.

Dużo korzystniejszym rozwiązaniem jest ładowanie samochodu w domu. Koszt kW wynosi wtedy 0,50 gr. Sprawia to, że koszt ładowania, pozwalającego na przejechanie 100 km, wyniesie 9 zł. Poruszanie się samochodem elektrycznym, bardzo się wtedy opłaca. Korzystając dodatkowo z taryfy nocnej, można obniżyć płatności o kilka groszy. Biorąc pod uwagę niskie koszty eksploatacji oraz możliwość znacznego ograniczenia emisji spalin, będzie to rozwiązanie idealne.

Czy warto kupić samochód elektryczny?

 

Samochód elektryczny to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają potrzeby wyjeżdżania w dłuższe trasy. Dalekie wojaże wiążą się z koniecznością zaplanowania podróży z przystankami w miejscach, w których istnieje możliwość naładowania samochodu. Konieczność ładowania znacznie wydłuża czas podróży co dla wielu osób może się okazać zbyt czasochłonne.

 

Rozglądając się za nowym samochodem, warto rozważyć zakup jednostki zasilanej elektrycznie. Jedni pokochają to rozwiązanie, inni znienawidzą, ale poruszanie się takim pojazdem będzie na pewno interesującym doświadczeniem. Racjonalnie planując każde ładowanie baterii, może on wpłynąć na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji.

Brak głosów.
Proszę czekać...
Opublikowano w kategorii Porady