Wynajem samochodu za granicą – na co zwrócić uwagę

Zagraniczne wycieczki stanowią dla wielu podróżników nie lada gratkę. Coraz więcej Polaków decyduje się na podróżowanie samolotem, co oprócz licznych zalet, ma też swoje wady. Jeną z nich jest brak mobilności w miejscu, które zwiedzamy. Rozwiązaniem tego problemu może być wynajem samochodu. Podpowiadamy, na co w szczególności zwrócić uwagę, aby nie narazić się na dodatkowe koszty.

Ubezpieczenie auta

Wynajem średnioterminowy aut często wiąże się z koniecznością wykupienia ubezpieczenia. Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z usług danej firmy warto dokładnie sprawdzić oferowane ubezpieczenie pojazdu oraz to, co dokładnie taki pakiet obejmuje. Jeśli na urlopie planujemy jeździć na zmianę z innym kierowcą, może się okazać, że niezbędne będzie wykupienia dodatkowego pakietu ubezpieczeniowego. Jest to jednak wygodne rozwiązanie, ponieważ w razie kradzieży lub uszkodzenia auta, koszt ponosi ubezpieczyciel.

Zwróć uwagę na stan techniczny auta

W celu uniknięcia nieprzyjemnych sytuacji, przed podpisaniem umowy wynajmu pojazdu, warto dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu. W sytuacji, gdy samochód posiada widoczne uszkodzenia lub zarysowania, należy koniecznie poinformować o tym pracownika. Wszelkie usterki powinny być odnotowane w protokole. Dzięki temu nie ma podstawy do obarczania nas dodatkowymi kosztami.

Średni koszt wynajmu

Koszt wynajmu auta uzależniony jest w dużej mierze od długości wynajmu oraz od modelu samochodu. Wynajem średnioterminowy auta daje możliwość wybory dodatkowych, płatnych opcji wynajmu. Za dodatkową opłatą dostajemy możliwość zwrócenia samochodu po godzinach pracy wypożyczalni albo na innym parkingu niż ten, z którego był odebrany. Warto pamiętać, że za wynajem zapłacimy więcej, jeśli główny kierowca ma mniej niż 25 lat.

Ukryte opłaty

Co do zasady, wynajem średnioterminowy auta warto przeprowadzić jak najwcześniej przed wyjazdem, ceny będą wtedy dużo niższe niż na ostatnią chwilę. Jeśli chcemy wypożyczyć auto z nawigacją, trzeba będzie za nią dodatkowo zapłacić. Warto zatem wgrać do telefonu mapy terenu, który zwiedzamy, aby zaoszczędzić od kilku do kilkunastu euro za dzień.

Warto pamiętać, że opisanie drugiego kierowcy w umowie wynajmu auta bardzo często jest dodatkowo płatne. Aby uniknąć dodatkowych kosztów, zwróć samochód o umówionej godzinie – nierzadko zdarza się, że wypożyczalnie naliczają za opóźnienia dodatkowe opłaty.

Dokumenty

Często jedynymi dokumentami, niezbędnymi do wynajmu samochodu są dowód osobisty/paszport oraz karta kredytowa. Karta jest niezbędna ze względu na to, że większość wypożyczalni przyjmuje płatności np. za kaucję, wyłącznie kartą. Wynajmujący musi być dodatkowo właścicielem karty oraz jest zobowiązany do osobistego odebrania samochodu. Podczas wynajmu, na karcie blokowane są środki przeznaczone na kaucję.

Polityka paliwowa

Niektóre wypożyczalnie wynajmują samochody w polityce FULL-EMPTY. Oznacza to, że wypożyczone auto będzie miało zatankowany do pełna bak, natomiast klient oddaje auto puste. Koszt paliwa zostanie doliczony do rachunku klienta. Aby zaoszczędzić, warto decydować się na wypożyczalnię FULL-FULL – koszt paliwa będzie dużo niższy.

Brak głosów.
Proszę czekać...
Opublikowano w kategorii Porady